Inwestorzy lekko uspokojeni


Wczorajsza sesja na rynkach finansowych przebiegała pod znakiem ograniczonej zmienności ze względu na nieobecność amerykańskich inwestorów. Rynki w USA nie pracowały z powodu obchodów urodzin J. Waszyngtona. W efekcie notowania eurodolara oraz surowców zachowywały się stabilnie.

Wczorajsza sesja zakończyła się wzrostem indeksów, ale sytuacja generalnie nie uległa zmianie. Po wyższym otwarciu, na wyższych poziomach pojawiała się podaż, ale w kolejnych godzinach inicjatywa wróciła do kupujących. Minister finansów Jacek Rostowski powiedział, że rząd będzie musiał dokładnie przeanalizować sprawę ew. fuzji PKO BP z BZ WBK. Od kilku dni złoto jest jednym z niewielu drożejących aktywów na rynkach finansowych i surowcowych. Po raz kolejny udowadnia swoje zalety w nerwowych czasach. W środę ze świecą trzeba było szukać surowców, które zyskują na wartości. Notowania złota wzrosły natomiast o ponad 2 proc., osiągając cenę prawie 976 dolarów za uncję. Dziś są o ponad 7 dolarów wyżej i zaledwie około 17 dolarów brakuje im do dotychczasowego rekordu wszechczasów.Kluczowym elementem dla oceny potencjalnego wpływu na rynki akcji, trwającego w Stanach Zjednoczonych sezonu publikacji wyników kwartalnych, może być to, co wczoraj po sesji wydarzyło się na Wall Street. Na ostatni dzień tego tygodnia na GPW przypada czas rozliczania kontraktów terminowych i opcji. W związku z brakiem publikacji danych makro z kraju i świata będzie to najważniejsze wydarzenie w ciągu dnia i możliwe, że nie obędzie się bez spadków indeksów warszawskiej giełdy, uważają analitycy. Firmy szyjące flagi nie nadążają z realizacją zamówień. - Mnóstwo Polaków po katastrofie w Smoleńsku, w której zginął między innymi prezydent, chce je wywiesić na znak żałoby - powiedziała prezes Biel-Flagu Jadwiga Górkiewicz.

Co trzeci członek załogi Fabryki Maszyn i Urządzeń Tagor w najbliższych miesiącach straci pracę - zapowiada spółka. Firma należy do grupy giełdowego Kopexu.

CCC otrzymao zgod Urzdu Ochrony Konkurencji i Konsumentw na przejcie Gino Rossi - poda w komunikacie DM PKO BP poredniczcy w wezwaniu ogoszonym przez CCC na akcje Gino Rossi. Konsorcjum Energoinstalu i Warbudu złożyło najkorzystniejszą ofertę na budowę układu wysokosprawnej kogeneracji. Wartość kontraktu brutto wynosi 73,7 mln zł - podał Energoinstal w komunikacie.

Prezes Fiata Luca Cordero di Montezemolo ustępuje ze stanowiska - podała włoska agencja prasowa ANSA. Jego dymisję ogłoszono na dzień przed prezentacją strategicznych planów koncernu na najbliższe lata. Wczorajsza sesja zakończyła się wzrostem indeksów, a relatywnie silniej zachowały się indeksy małych i średnich spółek. W tym segmencie można doszukać się na wykresach hiperbol wzrostowych, które bez wątpienia muszą cieszyć posiadaczy akcji, ale z drugiej strony wskazuje na fazy przynajmniej selektywnego hurraoptymizmu. Poprzedni tydzień zakończyliśmy w dość słabych nastrojach na warszawskim parkiecie. Po znacznych spadkach w połowie tygodnia ostatnia sesja nie przyniosła upragnionego odbicia. Indeks WIG20 wciąż znajduje się poniżej istotnego poziomu wsparcia z okolic 2160 pkt. Kolejne nieudane próby ataku popytu mogą się zakończyć silniejszą przeceną.Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak chce spotkać się z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim i przewodniczącym SLD Grzegorzem Napieralskim ws. planowanej umowy gazowej z Rosją. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wezwała w środę Japonię do podjęcia działań mających na celu zwiększenie liczby kobiet aktywnych zawodowo, aby w ten sposób poprawić produktywności kraju i rozwiązać problem kurczącej się populacji. W lutym siedem banków ruszyło równocześnie z kampaniami rachunków osobistych. Popyt był tak duży, że Polsat i TVN musiały zredukować zamówienia nawet o 70 proc. - informuje "Puls Biznesu". W tej sytuacji zyskały mniejsze stacje.

Co sprzyja złotemu?


Początek lutego okazał się bardzo udany dla krajowej waluty. Złoty trwale pokonał poziom 4,0000, schodząc w okolice 3,9800.

Czerwcowa inflacja zadecyduje o stopach


Anna Zielińska-Głębocka z RPP w wywiadzie dla "Dziennik Gazeta Prawna" ocenia szanse na niewielkie podwyżki stóp w tym roku na 50 proc., ale wszystko będzie zależało od czerwcowej projekcji inflacji.

Płace w Polsce rosną


Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających więcej niż 9 osób wzrosło w grudniu w Polsce aż o 6,5% rok do roku (do 3 652 zł). Jeszcze w listopadzie wzrost ten nie przekraczał 2,3%.

Polska już lepsza od Irlandii


Przegoniliśmy Irlandię szybciej niż obiecywał premier Donald Tusk w kampanii wyborczej - zauważa na swojej stronie internetowej "Puls Biznsu". Polska właśnie pożyczyła 410 mln euro przy rentowności niższej niż papiery z Zielonej Wyspy. Czyli za ich wykup zapłacimy mniej niż Irlandczycy.

Lubomir Serbin pokieruje Advadis


Spółką Advadis będzie zarządzać Lubomir Serbin - zdecydowała wczoraj rada nadzorcza firmy.

Rekomendacje dla spółek notowanych na GPW


Wczorajszą sesję giełdy na Wall Street zakończyły na solidnych plusach. Indeks Dow Jones wzrósł o 1,33 proc., S&P 500 o 1,06 proc., a technologiczny Nasdaq zyskał 0,68 proc.

Z USA wyszliśmy jak Zabłocki na mydle


Resort gospodarki rozważa zwiększenie w offsecie udziału zamówień i transferu technologii na rzecz polskich firm zbrojeniowych. Zmiany miałyby się znaleźć w nowelizacji ustawy offsetowej - poinformował wiceminister gospodarki Dariusz Bogdan.

Cena miedzi na LME wzrosła do 6.499,50 USD za tonę


Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wyniosła w piątek 6.499,50 wobec 6.287,50 USD/t podczas poprzedniej sesji.

Wyjście ze strefy euro jest niemożliwe


Rezygnacja ze wspólnej waluty przez członka strefy euro jest niemożliwa - twierdzą zgodnie eksperci, z którymi rozmawiała PAP. Nie przewiduje tego unijne prawo, ale ważniejsze byłyby ekonomiczne i polityczne koszty takiego kroku, nie do udźwignięcia dla większości krajów.

UOKiK zgodził się na przejęcie kopalni "Silesia" przez czeski holding


Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się na zakup, należącej do Kompanii Węglowej (KW), kopalni "Silesia" przez spółkę z grupy czeskiego Holdingu Energetycznego i Przemysłowego. Wstępna umowa w tej sprawie może być zawarta jeszcze w czerwcu.

Lexusy do warsztatu


Toyota znów wzywa do warsztatów tysiące samochodów swej produkcji. Tym razem chodzi o 11,5 tysiąca luksusowych aut marki Lexus, w których stwierdzono usterki układu kierowniczego.

200 tys. euro z unijnego programu dla innowacyjnej firmy


200 tys. euro z unijnego projektu "Kapitał dla energii" otrzyma powstająca w Katowicach firma, oferująca innowacyjne technologie produkcji szyb i okien dla energooszczędnych budynków. To pierwszy podmiot, dofinansowany w ramach tego programu.

Przepis za sto miliardów złotych


Jak zostać milionerem? "Superwizjer" TVN odkrywa, że... bardzo łatwo. Wystarczy mieć papiery wartościowe przedwojennych spółek, na ich podstawie reaktywować spółkę, a potem... domagać się od Skarbu Państwa zwrot zajętego mienia lub miliardowych odszkodowań. Proste? Wszystko dzięki nagłemu zniknięciu pewnego przepisu.

Analitycy prognozują wzrost ceny złota


Po spadku cen na rynku akcji cena złota może w tym tygodniu ponownie zacząć rosnąć - sugerują analitycy.

Złoty może umocnić się w przyszłym tygodniu


Piątkowe przedpołudnie upływa pod znakiem lekkiego osłabienia złotego w stosunku po poziomów z końca wczorajszych notowań, które przyniosły jego silne umocnienie. O godzinie 11:36 kurs USD/PLN testował poziom 2,8495 zł, a EUR/PLN 4,2331 zł.

Zły sen pracownika - przerwany urlop


Mimo że przepisy kodeksu pracy gwarantują prawo do corocznego, płatnego i nieprzerwanego urlopu, pracownik nawet podczas wakacji w pewien sposób pozostaje do dyspozycji pracodawcy. Ma on bowiem prawo odwołania pracownika z urlopu, który ma wówczas obowiązek pojawić się na stanowisku pracy bez względu na miejsce wypoczynku.

Najbardziej wpływowe zarządy miliarderów


Posiadanie w zarządzie organizacji charytatywnej kilku miliarderów jest z pewnością dobrym sposobem na przetrwanie kryzysu gospodarczego.

Kupujemy coraz mniej dzienników


Dramatycznie spada sprzedaż największych w kraju dzienników. Najpoważniejsze, dwucyfrowe spadki w porównaniu z 2008 rokiem odnotowały "Gazeta Wyborcza", "Rzeczpospolita" i "Puls Biznesu" - wynika z listopadowych danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy.

LOT pięknieje w oczach inwestorów?


- Zainteresowanie udziałem w prywatyzacji PLL LOT wyrażają zarówno inwestorzy branżowi, jak i finansowi - powiedział wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik. W spółce trwa obecnie restrukturyzacja, która ma usprawnić proces jej sprzedaży.

Wzrost indeksów przy niskich obrotach


Dzisiejsza sesja była znacznie mniej ciekawa od dwóch poprzednich. Obroty stopniały do miliarda złotych (przed końcowym fixingiem), a dzienne wahania zamknęły się w 20 punktach.

Polska waluta umacnia się za szybko


Polska waluta umacnia się za szybko, co zagraża wzrostowi, a powinna umacniać się w tempie innych walut regionu - powiedział dziennikarzom członek RPP, Andrzej Rzońca.

Trybunał za tańszymi bucikami w Polsce


Rzecznik generalna Trybunału Sprawiedliwości UE stanęła w czwartek po stronie Polski, proponując odrzucenie skargi Komisji Europejskiej przeciwko stosowaniu w Polsce obniżonej stawki VAT na buciki i ubranka dziecięce.

W czwartek złoty może tracić w wyniku realizacji zysków


W czwartek inwestorzy na rynku walutowym mogą realizować zyski po dwóch dniach dynamicznych wzrostów wartości złotego. Zdaniem analityków, może to osłabić złotego do poziomu 4,15 za euro.

Dyrektor Biura Budżetowego Obamy zrezygnuje ze stanowiska


Dyrektor Biura Zarządzania i Budżetu w Białym Domu Peter Orszag w najbliższych tygodniach odejdzie ze stanowiska po niecałym półtora roku urzędowania - poinformowały we wtorek media w USA. Będzie to pierwsza dymisja członka gabinetu prezydenta Baracka Obamy.

Fedak: Wiek przechodzenia na emeryturę może być elastyczny


Elastyczny wiek przechodzenia na emeryturę jest możliwy w obecnym systemie emerytalnym. Wysokość świadczenia zależy bowiem od tego, ile uzbiera się w trakcie pracy, a nie od tego, ile ma się lat odchodząc na emeryturę - powiedziała minister pracy Jolanta Fedak.